• Hachmolog

לפתוח עסק עם ארנק סגור – אפשרי? הכרחי!

עודכן ב: 16 פבר 2019

זה העסק שלי! מבט מסביב מגלה נשים חרדיות רבות המקימות עסק עצמאי וזה נראה פתרון מתאים ביותר למסגרת המאתגרת שבה אנחנו, כנשים חרדיות חיות. למה? קיימות מספר סיבות לתופעה:

¬ רבות מאתנו מגדלות משפחה ברוכת ילדים, עם צרכים שונים ומשתנים. חשוב לנו מאוד להיות בבית נוכחות ופנויות עבורם ועבור התפקיד האמיתי שלנו - להיות אימהות, הרבה פעמים חשוב לנו להתחיל בעבודה העיקרית הזו, כבר בשעה אחת בצהריים כשהילדים חוזרים הביתה.

¬ לרובנו יש בעל אברך שאינו מפרנס, וגם אם יש בעל מפרנס יש משפחה ברוכת ילדים לגדל ולהאכיל ולחתן, וצרכי הפרנסה הם גדולים.

¬ לכולנו יש צרכים מיוחדים רוחניים ותורניים שמגבילים אותנו במציאת מקום עבודה כשכירות, כמו הימנעות מעבודה בסביבה מעורבת, רצון שלא להשתמש באינטרנט לא מוגן, צורך בחופשים מותאמים לחגים ועוד.

¬ אנחנו חיות בתוך עולם של חיפוש מטרה ותכלית גבוהה יותר, ואנחנו מחפשות משמעות רוחנית אמיתית בכל דבר שאנחנו עושות. קשה לנו להתחבר לעבודות ריקות מתוכן שמטרתן רק ליצור פרנסה, ונאלצות לעבוד בהן כי הן היחידות שמתאימות למסגרת שלה אנחנו זקוקות כדי לחזור בזמן לילדים.

אם גם לך נראה שהקמת עסק עצמאי הוא פתרון מושלם שעונה על כל הצרכים.

אז בואי נחשוב, מה מעכב את כולן מלפתוח עסקים כל שני וחמישי?

אי אפשר לתלות את העובדה בזה שאנחנו לא יודעות כיצד לנהל עסק. רובנו יודעות טוב מאוד ובהצלחה רבה להירשם לקורס כזה או אחר ובאופן משימתי וחד לקבל את הידע הנדרש לנו, אם זה בחינוך ילדים, הכשרה מקצועית, סודות המטבח וכל דבר שמעניין אותנו. אז חוסר ידע הוא בטח לא המעכב...

אני חושבת, שהמכשול העיקרי העומד מול עיננו הוא הכסף. כל אחד יודע שצריך כסף והרבה כדי לפתוח עסק! אולי כבר פגשנו בסביבתנו אנשים שניסו לפתוח עסק ונפלו איתו, ורק נכנסו לחובות, וזה מה שטובע בנו את הדעה הבלתי מדויקת שאי אפשר או קשה להצליח ולהרוויח עם עסק עצמאי.

למעשה, הסיבה העיקרית שבגללה 'הם' נכשלו ונפלו היא, שהם לא למדו על בשרם איך לנהל ולקדם עסק. הם רצו (מלשון רצון וגם ריצה...) לקבל הלוואה גדולה להשקעה וסיכוי בתחום שבו לא דאגו למזער את הסיכון...

אז הנה מגיע החידוש הגדול – אתן מוכנות?

לא חייבים להשקיע כסף כדי להקים עסק!

כן, זו אמת לאמיתה. אמנם רוב בעלי העסקים כן משקיעים כסף, כי כולם רוצים קיצורי דרך... אבל בפועל, באמת, העסק לא חייב להיות תלוי בכסף. בכל תחום ניתן להתחיל להתמקצע בדרכים שונות ומגוונות וללמוד על ניהול וקידום העסק, ורק אז - כשמצליחים לייצר הכנסה מהעסק, ניתן להשקיע את אותה הכנסה בקידומו.

זוהי הדרך הבריאה והבטוחה ביותר להקים עסק.

בעסקים שירותיים זה הכי קל. את מוכרת את השירותים שלך בתור יועצת / מטפלת וכו' ולא צריכה מלאי סחורה להציג על המדפים. נכון שגם בעסקים כאלה יש הטוענות ש"חייבים השקעה כדי לשכור משרד / להרחיב חדר בבית / להשקיע בריהוט..." זה לא מדויק! יש אפשרות לחלוק עם מישהי קליניקה קיימת ולשלם לפי שעה, לעבוד בשיתוף פעולה עם אישה שעובדת בתחום מקביל, להתחיל בשיטות שיווקיות שלא עולות כסף ולאט לאט להתקדם. נכון שזה פחות נעים לנו, נכון שזה דורש יותר עבודה אבל בסופו של דבר זו הדרך האמיתית והיפה לצמוח.

יש עסקים שבהם להתחיל בלי כסף זה עוד יותר מורכב. מה תגידי על מישהי שרוצה להיות תופרת? איך היא תתפור בלי מכונת תפירה ואוברלוק ובדים וחוטים? גם לזה ניתן למצוא פתרונות יצירתיים. אולי לשאול מכונה בשלב הראשון, או לעבוד בפועל אצל מישהי אחרת כשבינתיים את לומדת את השיווק והניהול של העסק שלך.

נשמע חלום? אתן לכן דוגמא. מישהי שליוויתי בייעוץ תעסוקתי עבדה כשכירה וחלמה להיות עצמאית. כשבדקנו יחד מהן החוזקות והאהבות שלה כדי למצוא תחום עיסוק מתאים בשבילה גילינו שהיא טובה מאד בעיצוב של מוצרי יודאיקה. אכן, היא בחרה לעצמה תחום מאתגר – תחום האומנות.

אז רגע לפני שהיא מתחילה להשקיע כסף בקניה אינסופית של חומרים, וזמן בלתי מוגבל ביצירה, היא יכולה לבחור ללכת לעבוד בחנות למכירת מוצרי יודאיקה. העבודה שם לא רק תכניס לה פרנסה אלא גם תלמד אותה הרבה על השוק שאליו היא נכנסת. תיתן לה ידע על מכירות בתחום ותאפשר לה ליצור קשרים עם משווקים. היא יכולה אפילו לעבוד שם רק חודש - חודשיים ולראות את השבועות הללו כהכשרה מקצועית, הכשרה טובה וממוקדת יותר מכל קורס שתיקח בנושא.

שני סוגים של הוצאות בעסק: הוצאות קבועות והוצאות משתנות.

הוצאות קבועות, הן הוצאות שאינן קשורות באופן ישיר לרמת המכירות או הייצור של העסק, אלא חלות על העסק באופן קבוע. בין ההוצאות הקבועות ניתן למנות: שכר דירה, הנהלת חשבונות, ביטוח, משכורות, מיסי עירייה ועוד.

הוצאות משתנות הן ההוצאות הקשורות באופן ישיר למוצר או לשירות. בקבוצת הוצאות זו נרשום את עלות חומרי גלם, עלות עובדי ייצור והמכירות, עלות הסחורה בעסק מסחרי וכו'.

ככל שיש בעסק יותר מרכיבים של הוצאות קבועות, הוא בר סיכון גבוה יותר, והוא נדרש להשקיע יותר כסף כדי להתחיל להתגלגל ובע"ה לייצר הכנסה שתחזיר את ההשקעה הראשונית שהושקעה בו לאחר השנה הראשונה. עסק כזה הוא עסק 'מסוכן' יותר שעלול ליפול מהר יותר.

לעומת זאת, עסק שבנוי ברובו על הוצאות משתנות, הוא עסק עם סיכון נמוך לנפילה. במקרה הגרוע ביותר, אם הוא לא מצליח, הוא לא ירוויח, אבל הוא לא יגרום להפסדים. בכל מקרה הוא יוביל ללמידה וצמיחה.

זה עסק שניתן להקים כמעט ללא השקעה כספית.

כמעט כל עסק יכול להיבנות ללא כניסה לבוץ החובות הטובעני. בעסקים מסוימים קל לראות את זה ובעסקים מסוגים אחרים דרושה קצת יותר חשיבה יצירתית, בכדי למצוא את פתרונות הביניים שיאפשרו לעסק לצמוח באופן הדרגתי ובטוח.

מקווה מאד שהמאמר והרעיון החדשני שלו יניעו נשים רבות להתנסות בחוויה של פתיחת עסק בלי לפחד... זה יכול להיות פתרון תעסוקתי גמיש, מותאם, ו'תפור', כמו כפפה ליד לייעוד התעסוקתי של כל אחת.

שהשם יצליח דרככן! עלו והצליחו!56 צפיות0 תגובות

רוצה לקבל 10% הנחה ברכישה הראשונה באתר?

הרשמו למועדון הלקוחות שלנו!

©כל הזכויות שמורות לבעלי האתר חכמולוג